Τσάμπιονς Λιγκ : Ο Μοράτα «καθάρισε» για την Γιουβέντους (2-0)

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα του Αντρέα Πίρλο στους ομίλους του Champions League. Χάρη σε δύο γκολ του Αλβάρο Μοράτα στο δεύτερο ημίχρονο, η Γιουβέντους νίκησε με 2-0 την Ντιναμό Κιέβου μπροστά σε περίπου 21.000 οπαδούς που βρέθηκαν στο Ολυμπιακό Στάδιο του Κιέβου και δεν έδειξε να επηρεάζεται από την απουσία του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η Γιουβέντους ήταν ανώτερη σε όλο το παιχνίδι κι έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της. Στο 8′ ο Κιελίνι αστόχησε σε κεφαλιά και τέσσερα λεπτά μετά ο Κιέζα έφτασε κοντά στο γκολ αλλά ο Μπούστσαν απέκρουσε το σουτ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν ούτε στο τακουνάκι του Κουλουσέβσκι στο 34′.

Κορωνοϊός : Έκρηξη κρουσμάτων το τελευταίο 24ωρο – Ο χάρτης κατανομής

Το γκολ ήρθε τελικά με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ο Κουλουσέβσκι έπιασε το σουτ από το σημείο του πέναλτι, ο Μπούστσαν απέκρουσε ασταθώς και ο Μοράτα από κοντά δεν δυσκολεύτηκε για το 1-0 στο 46′. Ο Ράμσι είχε μια καλή ευκαιρία για τη Γιούβε στο 72′ και τελικά το δεύτερο γκολ ήρθε στο 84′ όταν από σέντρα του Κουαρδάρο, ο Μοράτα και πάλι έκανε το 2-0 με κεφαλιά.

Ντιναμό Κιέβου: Μπούστσαν, Κεντζιόρα, Ζαμπάρνι, Μικολένκο, Καραβάεβ (70’ Ποπόβ), Μπουγιαλσκί (89’ Χαρμάς), Σίντορτσουκ, Σαπαρένκο, Τσιγκανκόβ (71’ Βέρμπιτς), Σουπριάχα, Ντε Πένα (60’ Ζέρσον Ροντρίγκες).

Γιουβέντους: Σέζνι, Κιελίνι (19’ Ντεμιράλ), Μπονούτσι, Ντανίλο, Κουαδράδο, Κιέζα, Ραμπιό, Μπεντανκούρ (79’ Αρτούρ), Ράμσεϊ (79’ Μπερναρντέσκι), Μοράτα, Κουλουσέβσκι (56’ Ντιμπάλα).