ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 1-1: Πρόλαβε να ισοφαρίσει η ομάδα του Λουτσέσκου και να κρατήσει την πρωτιά

Χρειάστηκε το ματς να φτάσει στο 89′ για να αποδοθεί δικαιοσύνη στη μάχη της Τούμπας. Το γκολ του Ελίασον στο 47′, στη μοναδική κλασική ευκαιρία της ΑΕΚ το ισορρόπησε ο Κεντζιόρα στο 89′ με κοντινή κεφαλιά και το 1-1 έμελλε να ‘ναι το τελικό αποτέλεσμα, διατηρώντας τον ΠΑΟΚ στην κορυφή της Super League.

Οι γηπεδούχοι είχαν μπει πιο δυνατά στο παιχνίδι, έκλεισαν την Ένωση στο αμυντικό τρίτο και προσπάθησαν να βρουν τρόπους απειλής. Το πρέσινγκ που άσκησαν ψηλά ήταν αποδοτικό κι επιχείρησαν να χτυπήσουν κυρίως από την πλευρά του Πήλιου για να δημιουργήσει ρήγμα στο «ένας με έναν».

Η ασφυκτική πίεση του ΠΑΟΚ από την πρώτη πάσα δημιούργησε πολλά προβλήματα στο build up της ΑΕΚ, καθώς η καλή δουλειά στο ανασταλτικό κομμάτι των τεσσάρων προωθημένων του Λουτσέσκου εγκλώβισε το συγκρότημα του Αλμέιδα. Στην πρώτη φάση, ωστόσο, που οι «κιτρινόμαυροι» έσπασαν το πρέσινγκ και κινήθηκαν γρήγορα, δημιούργησαν και την πρώτη υποψία ευκαιρίας.

Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπους να αναπτυχθούν, ισορρόπησαν μετά το 20λεπτο, ωστόσο ευκαιρίες, καθώς και οι δύο ομάδες ήταν πολύ προσεκτικές ανασταλτικά.

Ο Ελίασον άνοιξε το σκορ, ο Κεντζιόρα έσωσε τον βαθμό

Οι δύο αντίπαλοι βρήκαν τις πρώτες τελικές τους μέσα σε ένα λεπτό. Ο Γκατσίνοβιτς στο 40′ σούταρε άστοχα, ενώ ο Οζντόεφ ένα λεπτό αργότερα βρήκε στόχο, αλλά χωρίς δύναμη με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Στάνκοβιτς.

Το ημίχρονο έκλεισε με μια αδύναμη κεφαλιά του Κάλενς, τις δύο ομάδες να έχουν από δύο τελικές στην εστία, ενώ η κατοχή ήταν υπέρ της ΑΕΚ (68-32%), χωρός αυτό να παίξει κάποιο ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης.

Ό,τι δεν έγινε σε όλο το πρώτο μέρος έγινε στο ξεκίνημα του δεύτερου, όταν η Ένωση κατάφερε στην πρώτη σωστά δομημένη αντεπίθεση να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Γκαρσία έφυγε στο χώρο αφήνοντας πίσω του τον Κεντζιόρα, πάτησε περιοχή γύρισε παράλληλα στο δεύτερο δοκάρι όπου έκανε κίνηση ο Ελίασον για να βρει δίχτυα στο 47′.

Αυτό το τέρμα κόντρα στη ροή του αγώνα, σήμανε συναγερμό στην άμυνα του ΠΑΟΚ με τον Λουτσέσκου να σηκώνει από τον πάγκο Ντεσπόντοφ και Κωνσταντέλια. Η πρώτη καλή απόπειρα για την ισοφάριση ήρθε από τον Σαμάτα στο 56′, ο οποίος έπειτα από κόντρες, βρήκε την μπάλα μπροστά του στο σημείο του πέναλτι, αλλά σούταρε ατσούμπαλα.

Η επόμενη απόπειρα από τον Ντεσπόντοφ (αντικατέστησε τον Μουργκ) στο 68′ ανάγκασε τον Στάνκοβιτς να απομακρύνει σε κόρνερ.

Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Κωνσταντέλια στο 80′ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι. Ενα λεπτό αργότερα, ο Ντεσπόντοφ σημάδεψε το δεξί δοκάρι, στην πιο μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ να φέρει το ματς στα ίσια στο 81′. Τελικά το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 89′ από τον Κεντζιόρα, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Στάνκοβιτς για να κόψει το καρπούζι στη μέση.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (76′ Γιόνι), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (76′ Σβαμπ), Μεϊτέ, Ζίβκοβιτς (72′ Κωνσταντέλιας), Μουργκ (59′ Ντεσπόντοφ), Τάισον, Σαμάτα (76′ Τόμας)

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα (82′ Λιούμπιτσιτς), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Γιόνσον, Πινέδα, Ελίασον (73′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (82′ Ζίνι), Τσούμπερ (82′ Αραούχο), Γκαρσία (73′ Πόνσε)

Πηγή: tovima.gr