Ολυμπιακοί Αγώνες: Οι ελληνικές συμμετοχές το Σάββατο (24/7)

Συμμετοχές σε 6 αθλήματα περιλαμβάνει το αυριανό πρόγραμμα του Σαββάτου(24/07), για τους Έλληνες αθλητές στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Πιο συγκεκριμένα το ενδιαφέρον των Ελλήνων φιλάθλων επικεντρώνεται στα αθλήματα της ενόργανης γυμναστικής, κωπηλασίας, τένις, πινγκ πονγκ, κολύμβησης και ποδηλασίας.

Την αυλαία των Ελληνικών συμμετοχών του αυριανού προγράμματος ανοίγουν στην κωπηλασία οι Χριστίνα Μπούρμπου και Μαρία Κυρίδου, στην πρώτη προκριματική σειρά της δίκωπου γυναικών (03:20). Λίγη ώρα αργότερα, αναμένεται να ξεκινήσει τη δική του προσπάθεια ο ποδηλάτης Πολυχρόνης Τζωρτζάκης στις 05:00 ώρα Ελλάδος στο Musashinonomori Park, στον αγώνα ποδηλασίας δρόμου που θα συμμετάσχουν 130 αθλητές από 57 χώρες.

Στις 06:30 ώρα Ελλάδος η Μαρία Σάκκαρη πέφτει και αυτή στην μάχη, με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια να  δίνει τον πρώτο αγώνα της στο μονό γυναικών του τένις κόντρα στην Εσθονή Ανέτ Κονταβέιτ.

Το μεγάλο ενδιαφέρον των Ελλήνων στρέφεται στην ενόργανη γυμναστική, εκεί όπου ο Λευτέρης Πετρούνιας αρχίζει στις 08:30 την προσπάθειά του στον προκριματικό των ανδρών στους κρίκους, με τον άρχοντα του αθλήματος να αναμένεται να έχει μία εύκολη πρόκριση στον τελικό.

Στο πινγκ πονγκ ο Παναγιώτης Γκιώνης αρχίζει την προσπάθεια του στον προκριματικό γύρο του μονού ανδρών, αντιμετωπίζοντας στις 09:00 τον Σέρβο Ζολτ Πέτο, ενώ στην κολύμβηση ξεκινούν τους δικούς τους προκριματικούς ο Απόστολος Παπαστάμος στα 400μ. μικτής ατομικής ανδρών (μετέχει στην 3η προκριματική σειρά, στις 13:13) και η Άννα Ντουντουνάκη στα 100μ. πεταλούδα γυναικών («πέφτει» στην 5η προκριματική σειρά, στις 13:35).

Παρακάτω το τηλεοπτικό πρόγραμμα των Ελληνικών συμμετοχών για το Σάββατο 24 Ιουλίου:

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (13:00 – 15:30, ΕΡΤ3)

400 μ. μικτή ατομική ανδρών: Προκριματικές σειρές – Απόστολος Παπαστάμος (13:02)

100 μ. πεταλούδα γυναικών: Προκριματικές σειρές – Άννα Ντουντουνάκη (13:28)

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ (08:30 – 10:00, ΕΡΤ2)

Προκριματικός ανδρών – Λευτέρης Πετρούνιας

ΤΕΝΙΣ (06:30)

Πρώτος γύρος μονό γυναικών: Μαρία Σάκκαρη – Ανέτ Κονταβέιτ

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ (02:30 – 04:30, ΕΡΤ1)

Δίκωπος γυναικών: Προκριματικές σειρές – Χριστίνα Μπούρμπου – Μαρία Κυρίδου

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ (05:00 – 12:15, ΕΡΤ2)

Αγώνας ανδρών – Πολυχρόνης Τζωρτζάκης

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ (03:00 – 06:45, ΕΡΤSPORTS)

Μονό ανδρών: Προκριματικός γύρος – Παναγιώτης Γκιώνης

Μονό ανδρών (08:15 – 11:15 ): Πρώτος γύρος – Παναγιώτης Γκιώνης

Ακολουθήστε στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, από

Πηγή: tovima.gr

Τελευταία νέα

Τσίπρας στη ΔΕΘ – Θα καταργήσω τον εργασιακό νόμο – Κατώτατος μισθός στα 800 ευρώ

Η προστασία της εργασίας αποτελεί προτεραιότητα της «Νέας Αρχής»,...

Χαμός στα Γιάννενα με τον διαιτητή

Ο ΠΑΣ Γιάννινα αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό στους Ζωσιμάδες, για...

Απολαύστε γκολ και θέαμα από τα ευρωπαϊκά γήπεδα

Απολαύσετε γκολ και πλούσιο θέαμα από τους αγώνες των...