Παναθηναϊκός Στον Τελικό Του Σούπερ Καπ Με Νίκη Επί Του Άρη

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Σούπερ Καπ μπάσκετ, όπου θα αναμετρηθεί την Κυριακή (20:30) στο κλειστό γυμναστήριο της Καλλιθέας Ρόδου. Στον πρώτο ημιτελικό, οι «πράσινοι» επικράτησαν του Άρη με σκορ 81-68.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ομάδες ήταν ισόπαλες με 20-20, χάρη στις επιδόσεις των Μαντζούκα και Τολιόπουλου με μακρινά σουτ. Ωστόσο, η πίεση που άσκησε ο Παναθηναϊκός στην άμυνα τους βοήθησε να ξεφύγουν στο ημίχρονο με διαφορά 14 πόντων (44-30).

Ο Ναν ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του με 16 πόντους, επίδοση που ισοφάρισε και ο αρχισκόρερ του Άρη, Μποχωρίδης. Στη συνέχεια, οι Ναν και Σλούκας ενίσχυσαν τη διαφορά, φτάνοντάς την στα +20 (66-46) με τα τρίποντά τους, γεγονός που έκανε την ανατροπή σχεδόν αδύνατη για τον Άρη.

Ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον τελικό θα προκύψει από τη σημερινή αναμέτρηση ανάμεσα στον Ολυμπιακό και το Περιστέρι.

Πηγή: naftemporiki.gr