Ατρόμητος και Καλλιθέα προχωρούν στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας με εντυπωσιακές ανατροπές

Ο Ατρόμητος κατάφερε να προκριθεί στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας του Λεβαδειακού με 2-1 στη Λιβαδειά. Ο Μακάνα Μπάκου ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, “χτυπώντας” δύο φορές μέσα σε τρία λεπτά (77΄, 79΄) και ανατρέποντας το προβάδισμα που είχε αποκτήσει ο Λεβαδειακός με τον Γιαννιώτα στο 12΄ λεπτό.

Σημαντική ήταν και η στιγμή κατά την οποία οι γηπεδούχοι είδαν την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι του Κοσέλεφ, χάνοντας έτσι μια μεγάλη ευκαιρία για να διευρύνουν το σκορ σε 2-0.

Σε άλλη σημαντική αναμέτρηση, η Καλλιθέα χρειάστηκε να παλέψει σκληρά στη Ρόδο κόντρα στον Διαγόρα της Super League 2. Η ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι “κόλλησε” στο 0-0 για 120 λεπτά, αλλά τελικά κέρδισε την πρόκριση μέσω των πέναλτι με σκορ 4-3. Ο Γιάννης Γκέλιος αναδείχθηκε ως ο ήρωας της αναμέτρησης, καθώς απέκρουσε δύο εκτελέσεις πέναλτι. Παρά τις πολλές ευκαιρίες που έχασε στην κανονική διάρκεια και την παράταση, οι παίκτες της Καλλιθέας δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ και χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι για να κλείσουν την πρόκριση.

Πηγή: naftemporiki.gr