Αστέρας-ΠΑΟΚ 2-1: Είδε… αστράκια στην Τρίπολη

Σε εφιάλτη μετατράπηκε για τον ΠΑΟΚ η κάθοδος την Τρίπολη, αφού ο Αστέρας κυριάρχησε απόλυτα και επικράτησε 2-1. Η ανωτερότητα των Αρκάδων δεν αμφισβητήθηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του 90λεπτου και η επικράτηση τους κρίνεται πέρα για πέρα δίκαιη.

Απέναντι σε έναν αντίπαλο που παρατάχθηκε πλήρης και τον έπαιξε δυναμικά, ο ΠΑΟΚ δεν είχε τις απαντήσεις. Ο Πάμπλο Γκαρσία εγκλωβίστηκε στην τακτική του Μίλαν Ράσταβατς, το καλοδουλεμένο σύνολο του οποίου αμύνθηκε αποτελεσματικά και χτύπησε την κατάλληλη στιγμή στις αντεπιθέσεις.

Ο πρώτος ο οποίος άγγιξε το γκολ ήταν ο ΠΑΟΚ στο 35′. Ο Κρμέντσικ πάσαρε από πλάγια στον Ουάρντα, αλλά το σουτ του βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσιφτσή και κατέληξε άουτ.

Ο Αστέρας προηγήθηκε στο 39′. Ο Σίτο σέντραρε από δεξιά και στο δεύτερο δοκάρι ο Σίτο ξέφυγε από την επιτήρηση του Ροντρίγκο και με μονοκόματο σουτ στην κίνηση, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το 2-0 για τον Αστέρα επιτεύχθηκε στο 54′ Ο Τσιφτσής γέμισε από την περιοχή του, ο Μπαράλες κέρδισε τη μονομαχία από τον Βαρέλα και με κεφαλιά-πάσα βρήκε τον Φερνάντες, ο οποίος στο τετ-α-τετ πλάσαρε εύστοχα.

Τα τελευταία λεπτά απέκτησαν ενδιαφέρον μετά τη μείωση του σκορ στο 84′ Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς με ατομική προσπάθεια από δεξιά σύγκλινε στο ημικύκλιο και σούταρε συρτά, σημαδεύοντας τη γωνία του Τσιφτσή.