Ανατροπή στα προκριματικά για τον Ολυμπιακό: Οριστικά αυτοί είναι οι υποψήφιοι αντίπαλοί του

Στη δημιουργία υπογκρούπ προχώρησε η UEFA, ενόψει της κλήρωσης του β’ προκριματικού του Champions League, την οποία περιμένει με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον ο Ολυμπιακός.

Οι Ερυθρόλευκοι περιμένουν να μάθουν το ζευγάρι από το οποίο θα προκύψει ο αντίπαλός τους στον β’ προκριματικό γύρο, με τη δημιουργία υπογκρούπ το βράδυ της Τρίτης (15/6) από την ευρωπαϊκή ομοσπονδία να δημιουργεί νέα δεδομένα.

Συγκεκριμένα, ο αντίπαλος του Ολυμπιακού τελικά θα βγει μέσα από τρία ζευγάρια και όχι από εννιά, συν την Ομόνοια.

Η κυπριακή ομάδα, όπως και η Σλόβαν Μπρατισλάβας, εφόσον η ομάδα της Σλοβακίας περάσει την Σάμροκ Ιρλανδίας, δεν θα βρεθούν τελικά στον δρόμο του Ολυμπιακού.

Αντίθετα, η Μακάμπι Χάιφα είναι μεταξύ των ομάδων που μπορεί να διασταυρώσει τα ξίφη της με τους Πειραιώτες, εάν βέβαια καταφέρει να ξεπεράσει το εμπόδιο της Καϊράτ Αλμάτι από το Καζακστάν.

Ο Ολυμπιακός, στην κλήρωση που θα γίνει το μεσημέρι της Τετάρτης (16/6) στη Νιόν (13:00 ώρα Ελλάδας) θα είναι στο δεύτερο από τα τρία υπογκρούπ που ανακοίνωσε η UEFA και το ζευγάρια από τα οποία θα προκύψει ο αντίπαλός τους στον β’ προκριματικό γύρο είναι τα εξής: Κόναχ Κουέι Νόμαντς (Ουαλία) – Αλασκέρτ (Αρμενία), Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) – Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) και Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) – Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν).

1ο ΓΚΡΟΥΠ

ΙΣΧΥΡΟΙ:

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) – Βαλούρ (Ισλανδία)

Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)

Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) – Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)

ΑΝΙΣΧΥΡΟΙ

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) – Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)

Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) – Χιμπέρνιανς (Μάλτα)

Ομόνοια (Κύπρος)

2ο ΓΚΡΟΥΠ

ΙΣΧΥΡΟΙ

*** ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)

Τέουτα (Αλβανία) – Σέριφ Τιρασπόλ (Μολδαβία)

ΑΝΙΣΧΥΡΟΙ

Κόναχ Κουέι (Ουαλία) – Αλασκέρτ (Αρμενία)

Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) – Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) – Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν).

3ο ΓΚΡΟΥΠ

ΙΣΧΥΡΟΙ

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) – Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία)

Μάλμε (Σουηδία) – Ρίγα (Λετονία)

Κλουζ (Ρουμανία) – Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Βοσνία)

Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) – Νικητής από τον προ-προκριματικό

ΑΝΙΣΧΥΡΟΙ

Σκεντίγια (Β. Μακεδονία) – Μούρα (Σλοβενία)

Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) – Λίνφιλντ (Β. Ιρλανδία)

Ελσίνκι (Φινλανδία) – Μπουντουτσνοστ (Μαυροβούνιο)

Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) – Λίνκολν (Γιβραλτάρ).

Ακολουθήστε στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, από

Πηγή: tovima.gr

Τελευταία νέα

Ντέρμπι κορυφής στο «Καραϊσκάκη», δοκιμασία για την ΑΕΚ στον Βόλο

‘Εβδομη αγωνιστική μέρος δεύτερο με αρκετά ενδιαφέροντα ματς και...

Τράπεζες – Μέρισμα υπό τρεις προϋποθέσεις

Η αντίστροφη μέτρηση για την επιστροφή των δεικτών καθυστερήσεων...

Σεισμός 6,2 Ρίχτερσ την Ταϊβάν

Σεισμική δόνηση μεγέθους 6,2 βαθμών σημειώθηκε σήμερα στην Ταϊβάν,...

Σάκκαρη – «Όλα καλά, χρειάζομαι ξεκούραση»

Μία αδιαθεσία που ένιωσε, οδήγησε τη Μαρία Σάκκαρη να...